Niemcy

Świadczenia pieniężne z tytułu choroby: Co obejmuje ubezpieczenie w Niemczech?

Niemcy: Świadczenia pieniężne z tytułu choroby

W zasadzie, jeśli pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby i bez własnej winy, pracodawca będzie nadal wypłacał wynagrodzenie przez pierwszych sześć tygodni niezdolności do pracy.

Chore osoby, których wynagrodzenie nie jest wypłacane przez pracodawcę, mają prawo do zasiłku chorobowego (Krankengeld) płaconego przez kasę chorych. Wysokość świadczenia wynosi 70% regularnego wynagrodzenia (Regelentgelt), nie może jednak przekroczyć 90% wysokości netto zwykłych zarobków.

Zasiłek chorobowy wypłacany jest aż do końca okresu niezdolności do pracy potwierdzonej świadectwem lekarskim. Zasiłek nie może być jednak wypłacany z powodu tej samej choroby przez dłużej niż 78 tygodni w okresie trzech lat. Pod koniec tego trzyletniego okresu wypłata zasiłku chorobowego przez kolejne trzy lata może być możliwa pod pewnymi warunkami.

Przyznanie innych świadczeń, takich jak całkowita renta inwalidzka lub zawodowa renta inwalidzka, czy też świadczenia z zagranicy, powodują utratę lub zmniejszenie zasiłku chorobowego.

Data publikacji: 5.02.2020, zaktualizowany: 5.02.2020
Tematy: Życie i praca w UE, III. Świadczenia pieniężne z tytułu choroby

© Unia Europejska, 2012