Niemcy

Świadczenia z tytułu bezrobocia: Co obejmuje ubezpieczenie w Niemczech?

Niemcy: Świadczenia z tytułu bezrobocia

Zwykłe świadczenie z tytułu bezrobocia

Wysokość świadczenia zależy od wynagrodzenia, kategorii podatkowej wymienionej w karcie podatkowej danej osoby oraz faktu posiadania dzieci.

Na potrzeby obliczania wysokości świadczenia wykorzystuje się średnie dzienne wynagrodzenie w ciągu ostatniego roku, przy czym zastosowanie ma pułap w wysokości 5 500 EUR miesięcznie w "starych" krajach związkowych i 4 800 EUR miesięcznie w „nowych” krajach związkowych.

Beneficjenci posiadający dzieci otrzymują 67% zarobków netto, zaś beneficjenci nieposiadający dzieci – 60% zarobków netto.

Czas trwania świadczenia zależy od okresu składkowego oraz od wieku, przy czym maksymalna długość to 24 miesiące. Wynosi on od 6 miesięcy w przypadku osób, które podlegały obowiązkowi ubezpieczenia przez 12 miesięcy do maksimum 24 miesięcy w przypadku osób starszych, które podlegały obowiązkowi ubezpieczenia przez 48 miesięcy. W szczególnych okolicznościach czas trwania świadczenia wynosi od 3 do 5 miesięcy, po zakończeniu okresu oczekiwania o długości od 6 do 10 miesięcy zatrudnienia; zastosowanie tego przepisu kończy się w lipcu 2012 r.

Podstawowe świadczenia dla osób poszukujących pracy (świadczenie z tytułu bezrobocia II/zasiłki socjalne)

Podstawowe świadczenie dla osób poszukujących pracy to pomoc bytowa przyznawana na podstawie oceny zasobów finansowych i zorientowana na konkretne potrzeby; jej wysokość określa się wraz z pomocą społeczną celem zapewnienia możliwości utrzymania w wymiarze społecznym i kulturowym. Podstawowy poziom utrzymania jest określany zgodnie z „normalnymi wymogami” (Regelbedarfe) na poziomie federalnym, które w całych Niemczech mają ten sam poziom. Rzeczywiste koszty mieszkaniowe i koszty ogrzewania są pokrywane w całości, jeśli ich wysokość jest racjonalna. Zasiłek na zwykłe potrzeby przyznawany jest jako kwota jednorazowa pokrywająca koszty żywności, środków higieny osobistej, sprzętów gospodarstwa domowego i potrzeb osobistych dnia codziennego. Ponadto możliwe jest zastosowanie „dodatkowych wymogów” (Mehrbedarfe) (np. na wyżywienie lub dla samotnych rodziców itp.) oraz szczególnych świadczeń. Z dniem 1 stycznia 2011 r. zmianie uległ system minimalnego poziomu życia społeczno-kulturalnego dla dzieci, młodzieży i młodych osób dorosłych (tzw. „pakiet edukacyjny”). W ramach tego pakietu uwzględnia się potrzeby związane z wycieczkami szkolnymi, osobistymi przyborami szkolnymi, posiłkami w stołówce, transportem szkolnym, aktywnością sportową, kulturalną i wypoczynkową oraz – w pewnych okolicznościach – wsparciem w nauce/studiowaniu.

Podstawowe świadczenia dla osób poszukujących pracy wypłacane jest bez ograniczeń czasowych, jeśli spełnione pozostają jego warunki; zasadniczo jednak świadczenie to przyznawane jest tylko na okres sześciu miesięcy, po których należy ponownie przedstawić okoliczności kwalifikujące do otrzymywania pomocy.

Pozostałe świadczenia

W czasie bezrobocia, system ubezpieczenia z tytułu utraty pracy płaci w następujące składki w imieniu pracownika:

  • składki na ubezpieczenie zdrowotne; warunki otrzymywania świadczeń są objaśnione w części dotyczącej opieki zdrowotnej;
  • składki na ubezpieczenie na wypadek utraty samodzielności;
  • składki na ustawowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Zasiłek na wypadek bezrobocia obejmuje również ubezpieczenie od niektórych wypadków.

W Niemczech ustawodawstwo nie przewiduje świadczeń przedemerytalnych. W ramach prawa o umowach zbiorowych, wiele sektorów zawodowych dysponuje, mimo tego, przepisami w dziedzinie przedemerytalnej.

Data publikacji: 5.02.2020, zaktualizowany: 7.02.2020
Tematy: Życie i praca w UE, Zabezpieczenie społeczne, X. Bezrobocie

© Unia Europejska, 2012